Դեկտեմբերի 15-ին բացվում է Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտին
Դեկտեմբերի 15-ին, բացվում է Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտին։ NEWS.am-ի թղթակիցը Մեղրիից հայտնում է, թե գոտու բացման համար Մեղրի է ժամանել Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանը։
Դեկտեմբերի 7-ին ՀՀ կառավարությունը հավանություն էր տվել Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու ծրագրին։ Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը նշել էր, որ ազատ տնտեսական գոտու նպատակն է օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներգրավումը, երկրի ներդրումային գրավչության բարձրացումը, արտահանման ուղղվածություն ունեցող գործունեության խթանումը, արտահանման ծավալների ավելացումը, նոր աշխատատեղերի ստեղծումն ու կայուն տնտեսական զարգացման խթանումը:
Ըստ Կարայանի, ազատ տնտեսական գոտին կզարգանա երկու փուլով՝ ավարտական փուլում ունենալով 70 հեկտար տարածք: Առաջիկա տարիներին նախատեսվում է ներգրավել 50-70 շահագործող կազմակերպություններ, որոնք կիրականացնեն 130-150 մլն դոլարի ներդրումներ, կստեղծվի շուրջ 1500 նոր աշխատատեղ: Արտահանման ծավալները կկազմեն 350 մլն դոլար։ ԱՏԳ-ի գործունեության ժամկետը 50 տարի է:
Ծրագրի իրականացման նպատակով ՀՀ կառավարության կողմից հիմնադրվել է «ՄԵՂՐԻ ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ» ՓԲԸ-ն: Ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերի փաթեթը տնօրինվում է «Համահայկական ֆոնդ» փակ ոչ հրապարակային պայմանագրային ներդրումային ֆոնդի կողմից:

Свободная экономическая зона «Мегри» открывается 15 декабря
Свободная экономическая зона «Мегри» открывается 15 декабря. Как передает из Мегри специальный корреспондент Новости Армении - NEWS.am, на открытии СЭЗ будет присутствовать премьер-министр Армении Карен Карапетян.
Министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян отметил, что целью Свободной экономической зоны является привлечение прямых иностранных инвестиций, повышение инвестиционной привлекательности страны, стимулирование экспортно-ориентированной деятельности, увеличение объемов экспорта, создание новых рабочих мест и содействие устойчивому экономическому развитию. По его словам, свободная экономическая зона будет развиваться в два этапа.
На заключительном этапе  территория СЭЗ составит 70 гектаров. В ближайшие годы планируется привлечь 50 - 70 компаний, инвестиции которых составят 130 - 150 млн. долларов,  и создать около 1500 новых рабочих мест. Объемы экспорта составят 350 млн. Срок действия СЭЗ - 50 лет.
Для реализации проекта Правительством Армении создано ЗАО «Свободная экономическая зона Мегри», 100%-ый пакет акций которого находится в управлении компании закрытого непубличного договорного инвестиционного фонда «Всеармянский фонд».