Երկաթուղային միջազգային հաղորդագության մասին համաձայնագիր
Երկաթուղային միջազգային հաղորդագության մասին համաձայնագիրը գործում է 1951 թվականի նոյեմբերի 1-ից: Վերահրատարակվել է 2019 թվականի հունվարի 1-ին:
Համաձայնագիրը վերաբերում է բելոր տեսակի բեռնափոխադրումներին և տվյալ համաձայնագիրը ստորագրած բոլոր երկրներին:
Համաձայնագիրը ներառում է իր մեջ 5 թերթ`
• Առաջին կետ - Ապրանքագրի բնօրնակ:  ուղեկցում է բեռը մինչև նշանակման կետ և տրվում բեռն ընդունողին 5 կետի և բեռի հետ միասին
• Երկրորդ կետ - Ճանապարհային անցաթերթիկ.  ուղեկցում է բեռը մինչև նշանակման կետը և մնալով նշված ճանապրհին  տրվում է այնքան ճանապրհային անցաթերթիկ, որքան ճանապարհ   անցել է բեռը փոխադրման ընթացքում
• Երրորդ կետ - Ապրանքագրի կրկնօրինակ.տրվում է ուղարկողին փոխադրման պայմանագիրը կնքելուց հետո
• Չորրորդ կետ - Բեռի հանձնում. ուղեկցում է փոխադրումը մինչև նշանակման կետ, որը մնում է նշված ճանապարհին
• Հինգերորդ կետ - Ծանուցման կետ բեռի ժամանման մասին. ուղեկցում է փոխադրումը մինչև նշանակման կետը և տրվում բեռն ընդունողին բնօրինակի և բեռի հետ միասին:

Соглашение о международном железнодорожном грузовом сообщении (СМГС) действует с 1 ноября 1951 года. Переиздано с изменениями и дополнениями 1 января 2019 года.
Соглашение применяется ко всем перевозкам грузов в прямом международном железнодорожном грузовом сообщении между станциями по накладным СМГС и только по сети железных дорог стран - участниц настоящего Соглашения.
Полный комплект железнодорожных накладных СМГС включает 5 листов:
• Первый лист - оригинал накладной, который сопровождает груз до станции назначения и выдается получателю вместе с пятым листом и грузом;
• Второй лист - дорожная ведомость, сопровождающая груз до станции назначения и остающаяся на дороге назначения; выдается столько дорожных ведомостей, сколько дорог участвует в перевозке;
• Третий лист - дубликат накладной, который выдается отправителю после заключения договора перевозки;
• Четвертый лист - лист передачи груза, сопровождающий отправку до станции назначения, который остается на дороге назначения;
• Пятый лист - лист уведомления о прибытии груза, который сопровождает отправку до станции назначения и выдается получателю вместе с оригиналом и грузом.