119 տարի առաջ Հայաստան ժամանեց առաջին գնացքը. ռեպորտաժ՝ Երկաթգծի թանգարանից
119 տարի առաջ՝ 1899 թվականի փետրվարի 7-ին, Հայաստան ժամանեց առաջին գնացքը: Այն ժամանեց Ալեքսանդրապոլ կայարան (այժմ `Գյումրի), կարեւոր իրադարձությանը նախորդել էին քրտնաջան աշխատանքի տարիները:
Երկաթուղու ստեղծման եւ զարգացման մասին NEWS.am-ի ընթերցողներին պատմում է երկաթգծի թանգարանի ղեկավար Նիկոլայ Տեր-Կարապետյանը: Թանգարանը բացվել է 2009 թվականին եւ գտնվում է երկաթուղային կայարանի շենքում: Թանգարանը շատ հայտնի է հատկապես զբոսաշրջիկների շրջանում: Տարեսկզբից Չինաստանից, Ֆիլիպիններից, Մագադանից եւ Կրասնոդարից զբոսաշրջիկներն արդեն այցելել են թանգարան եւ  գրառումներ թողել:
Թանգարանի ստեղծման գործում մեծ ավանդն  ունի Խորեն Ավետիսյանը, ով 60 տարի ծառայել է հայկական երկաթուղում եւ ավելի քան 20 տարի ղեկավարել է Երեւանի կայարանը:
Նախեւառաջ պետք է ուշադրություն դարձնել կայարանի շենքի վրա: Շենքի ճարտարապետը հայտնի կոմպոզիտոր Արմեն Տիգրանյանի որդին է`հայտնի ճարտարապետ Էդմոն Տիգրանյանը: Շենքը շատ նման է միջնադարյան հայկական տաճարին. ուղեւորների համար դահլիճը հանդիսանում է նախասրահ, հիմնական դահլիճը՝ եկեղեցին է, չորս հզոր սյուները պահում են թմբուկաձեւ գմբեթը: Այդպես են կառուցվել նաեւ Նորավանքը, Գեղարդը:
Նախանցյալ դարի 90-ականներին ցարական Ռուսաստանի կառավարությունը Թիֆլիս-Կարս երկաթգծի շինարարարության մասին որոշում կայացրեց: Շինարարությանը ներգրավվեցին ինչպես մոտակա գյուղերի բնակիչները, այնպես էլ Ռուսաստանից աշխատակիցները եւ մասնագետները: Ճանապարհին կառուցվել էին 535 արհեստական ​​կառույցներ` կամուրջներ, վիադուկներ, 13 թունելներ: Ընդ որում, բոլոր թունելները երկկողմանի էին: Հատկապես նշանակալի էր Ջաջուռի թունելը, որի երկարությունը 1703 մետր էր:
Այն գտնվում է ծովի մակարդակից 1843 մետր բարձրության վրա եւ համարվում է Եվրոպայում ամենաբարձր լեռնային կետը: Ջաջուռի թունելը կառուցելու ժամանակ առաջին անգամ օգտագործվել են հորատման մեքենաներ եւ էլեկտրական օդափոխիչներ: Թունելը կառուցվել է կարճ ժամանակում. շինարարությունը սկսվել է 1896 թվականին եւ ավարտվել 1898 թվականին: Նրա միջով առաջին գնացքն անցել  1899 թվականի փետրվարի 7-ին: Մեկ այլ յուրահատուկ կառույց  է 1898 թվականին կառուցված Զամանլինի կամուրջը: Էրիվան կայարան առաջին գնացքը ժամանել է մի քանի տարի անց՝ 1902 թվականի դեկտեմբերի 6-ին:
Ճանապարհի կառուցումը 22 մլն ռուբլի (370 մլրդ դրամ) է արժեցել: Ցուցատախտակներում ռուսական ցարերի դիմանկարներն են, շինարարության լուսանկարները, 1906 թվականի Ռուսաստանի կայսրության երկաթուղիների քարտեզը, նվերներ, ռուսական երկաթուղու ստեղծման պատմությունից փաստեր:
Թանգարանի մասունքներից է Անդրանիկ զորահրամանատարի լուսանկարը՝ շրջապատված իր ընկերակիցների կողմից: Լուսանկարը թանգարանին հանձնել է Անդրանիկի ծառայակից Ներսես Կարապետյանի թոռնուհին՝ Լիանա Կարապետյանը: Անդրանիկի ջոկատները օգնում էին պաշտպանել երկաթուղին, իսկ հետագայում Ներսես Կարապետյանը աշխատել է «Անի» կայարանում:
Անցյալ դարի 30-ականներին երկաթուղային ցանցի զարգացումը շարունակվել է, սկսվել է դեպի Ջուղա, Աղստեւ ճյուղերի շինարարությունը:
Նախկինում, կայարանի այժմյան շենքի շինարարությունից առաջ, կայարանը գտնվել է ներկայիս կրկեսի շենքի տարածքում: Շենքը չի պահպանվել, բայց պահպանվել են լուսանկարները եւ կադրերը: Այստեղ են նկարահանվել «Նվագախմբի տղաները» ֆիլմի կադրերը:
Առանձին ցուցադրատախտակտակ  նվիրված է Մեծ Հայրենական պատերազմում երկաթգծայինների մասնակիցներին:
Դրանց թվում են Սոցիալիստական աշխատանքի 4 հերոսներ: Նրանց կողքին հայտնի մարշալների դիմանկարներն են` Հովհաննես Բաղրամյանի, Արմենակ Խանփերյանցի, Համազասպ Բաբաջանյանի, Ծովակալ Հովհաննես Իսակովի: Ինչպես պարզվեց, նրանք այսպես թե այնպես կապ են ունեցել երկաթգծային գործի հետ:
Թանգարանում հոգատարությամբ պահվում են երկաթուղային աշխատողների մասին զանգվածային լրատվամիջոցներից հանված հատվածները, լուսանկարները: Հայոց ցեղասպանության մասին ցուցադրատախտակ կա: Այս ողբերգության զոհ են դարձել շատ հայ մասնագետներ:
Նոր եւ հին գնացքների մակետները: Նոր էլեկտրաքարշերը եւ վագոնները, որոնք շուտով Հայաստանում կշահագործվեն:
Հին «կկվի» մակետը, այստեղ է նաեւ Երեւան-Մոսկվա լավագույն գնացքներից մեկը, ձկան համար բեռնատար գնացքները. ԽՍՀՄ-ում սիրում էին Սեւանի իշխանը:
Տարբեր տարիների կապի միջոցները, ամենաառաջին գրամեքենաներից մեկը (1911թ.), հեռագրային համակարգը, կոմուտատորը:
Առանձին ցուցադրատախտակ է նվիրված Սպիտակի երկրաշարժի հետեւանքների վերացմանը:
2008 թվականի փետրվարին պետական «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ն «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ին՝ «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100 տոկոսանոց դուստր ձեռնարկության տնօրինմանը փոխանցելու մասին կոնցեսիոն պայմանագիր է կնքվել: Առանձին ցուցադրատախտակը տեղեկացնում է Հայաստանի երկաթուղու այսօրվա կյանքի մասին, նրա մասնակցությանը ներքին զբոսաշրջության զարգացմանը:

В первую очередь следует обратить внимание на само здание вокзала. Создатель здания известный архитектор Эдмон Тигранян, сын композитора Армена Тиграняна. Здание по форме очень напоминает средневековый армянский храм: зал для пассажиров - притвор, главный зал - церковь, четыре мощные колонны поддерживают барабанный купол. Так же построены Нораванк, Гегард.
В 90-х годах теперь уже позапрошлого века правительство царской России приняло решение о строительстве железной дороги Тифлис-Карс. На стройку были привлечены как жители ближайших сел, так и работники и специалисты из России. На трассе было построено 535 искусственных сооружений - мостов, виадуков, 13 тоннелей. Причем, все тоннели имели двухпутное полотно. Особенно значительным объектом был Джаджурский тоннель, протяженность которого составила 1703 метра. Он расположен на отметке 1843 метра над уровнем моря и является самым высокогорным в Европе. При прокладке Джаджурского тоннеля впервые применялись буровые машины и электрические вентиляторы. Тоннель был построен в короткий срок - начат в 1896 году и закончен в 1898 г. Первый поезд через него прошел 7 февраля 1899 года. Еще одно уникальное сооружение – построенный в 1898 г Заманлинский мост. На станцию Эривань первый поезд прибыл несколькими годами позже - 6 декабря 1902 года.
Строительство дороги обошлось в значительную сумму - 22 млн рублей (370 млрд драмов). На стендах портреты русских царей, фотографии строительства, карта железных дорог Российской империи в 1906 г, подарки, факты из истории создания российской железной дороги.
В числе реликвий музей фотография полководца Андраника в окружении соратников. Фотографию передала музею внучка однополчанина Андраника Нерсеса Карапетяна, Лиана Карапетян. Отряды Андраника помогали охранять железную дорогу, а впоследствии Нерсес Карапетян работал на станции «Ани».
Раньше, до строительства нынешнего здания вокзала, станция располагалась на территории сегодняшнего цирка. Само здание не сохранилось, но сохранились фотографии и кадры. Здесь же снимались некоторые кадры фильма «Парни из музкоманды».
В музее бережно хранят вырезки из СМИ о железнодорожных работниках, фотографии. Есть стенд о Геноциде армян. Многие армянские специалисты стали жертвами этой трагедии.
Макеты старых и новых поездов. Новые электровозы и вагоны, которые в скором времени войдут в эксплуатацию в Армении. Макет старой «кукушки», тут же один из лучших поездов Ереван-Москва, грузовые поезда для рыбы - в правительстве СССР любили севанский ишхан.
Отдельный стенд посвящен ликвидации последствий Спитакского землетрясения.
В феврале 2008 года был подписан концессионный договор о передаче государственного ЗАО «Армянская железная дорога» в управление ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» - 100%-ной дочерней компании ОАО «Российские железные дороги». Отдельный стенд сообщает о сегодняшней жизни железной дороги Армении, ее участии в развитии отечественного туризма.