Ռուսաստանը կարող է երկարաձգել իր տարածքում հայ վարորդների գտնվելու ժամկետը․ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարություն
21.10.2025 աղբյուր : news.am
Ռուսաստանը կարող է երկարաձգել հայ վարորդների իր տարածքում մնալու ժամկետը 90-ից մինչև 180 օր։ Այս մասին Ազգային ժողովի նիստում «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարության միջև 2023 թվականի ֆինանսական համագործակցության մասին» համաձայնագրի վավերացման հարցի քննարկման ժամանակ հայտարարել է հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, մեկնաբանելով բեռնատարների վարորդների բողոքի ակցիան, որոնք փակել էին Հայաստանից Վրաստան տանող բոլոր երեք մայրուղիներ
Խոսքը Բավրայի, Բագրատաշենի և Գոգավանի անցակետերի մասին է։
«Մեր ռուս գործընկերների հետ բանակցությունները սկսվել են անմիջապես 90-օրյա սահմանափակման ներդրումից հետո։ Հայկական կողմը իր մտահոգություններն է հայտնել այս կապակցությամբ», - ասել է Պապոյանը։
Պաշտոնական Երևանի կարծիքով, այս ժամանակահատվածը բավարար չէ։
«Պետք է հաշվի առնել գոնե այն, որ վրաց-ռուսական սահմանին գոյացած հերթերի պատճառով վարորդները կարող են կանգնել մի քանի օր, ինչից հետո նրանք դեռ պետք է հասցնեն բեռը և հետ վերադառնան», - պարզաբանել է Կառավարության ներկայացուցիչը։
Նախարարը նշել է, որ հայկական կողմը պաշտոնապես դիմել է ռուսական կողմին՝ երկրում մնալու տևողությունը 90 օրից դարձնելով 180 օր։
«Ռուս գործընկերները համաձայնեցին մեր փաստարկներին և մեր տվյալներով, արդեն համապատասխան նախագիծ է մշակվել, որը գտնվում է ներքին շրջանառության փուլում», - հավելել է Պապոյանը։ Նա նաև ասել է, որ այս հարցը կքննարկվի հոկտեմբերի 24-ին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նիստում։

Минэкономики Армении: РФ может продлить срок пребывания армянских водителей на своей территории
Россия может продлить срок пребывания армянских водителей на своей территории с 90 до 180 дней. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения вопроса ратификации Соглашения «О финансовом сотрудничестве между Правительством Республики Армения и Правительством Федеративной Республики Германия на 2023 год» заявил 21 октября министр экономики республики Геворг Папоян, прокомментировав акцию протеста водителей-дальнобойщиков, перекрывших все три трассы, ведущие из Армении в Грузию
Речь идет о КПП Бавра, Баграташен и Гогаван.
«Переговоры с нашими российскими коллегами начались сразу после того, как было введено ограничение в 90 дней. Армянская сторона высказала в связи с этим свои опасения», - сказал Папоян.
По мнению официального Еревана, такой срок недостаточен.
«Следует учитывать хотя бы то, что из-за очередей на грузино-российской границе водители могут простаивать по нескольку дней, после чего им еще предстоит доставить груз и вернуться обратно», - пояснил представитель Правительства.
Армянская сторона, как отметил министр, официально обратилась с просьбой к российской стороне об изменении срока пребывания с 90 на 180 дней.
«Российские коллеги согласились с нашими аргументами и, по нашим данным, уже разработан соответствующий проект, который находится на этапе внутреннего обращения», - добавил Папоян.
Он также сообщил, что указанный вопрос будет обсужден 24 октября на заседании Евразийской экономической комиссии.