Իրանը հայտարարել է, որ Չաբահարի երկաթուղին կմիացնի՝ Կովկաս ապրանքներ տեղափոխելու համար
Իրանի գործադիր փոխնախագահ Մոհամմադ Ջաֆար Քաեմ Փանահը հայտարարել է, որ կառավարությունը մեծ ջանքեր է գործադրում Չաբահարի երկաթուղու նախագիծն ավարտելու և այն երկրի երկաթուղային ցանցին միացնելու ուղղությամբ։ Նա ասել է, որ երկաթուղին շուտով կմիացվի միջազգային միջանցքներին։
Չաբահարում Հյուսիս-Հարավ միջանցք այցելող Մոհամմադ Ջաֆար Քաեմ Փանահը IRNA-ին պատմել է Չաբահարի երկաթուղային նախագծի ռազմավարական նշանակության մասին։ Նա նշել է, որ «այս երթուղին ազգային երկաթուղային ցանցին միացնելը հիմք կդնի միջազգային միջանցքի ստեղծման համար»։
Քաեմ Փանահը հավելել է, որ այս երթուղով հնարավոր կլինի Չաբահարի նավահանգստից տեղափոխել անհրաժեշտ ապրանքներ երկրի հյուսիս, իսկ այնտեղից՝ Կովկաս, Ռուսաստան և Եվրոպա, ինչը կամրապնդի Իրանի դերը տարածաշրջանային և համաշխարհային առևտրում։

Иран заявил, что подключит железную дорогу Чабахар для транспортировки грузов на Кавказ
Исполнительный вице-президент Ирана Махаммад Джафар Каем Панах объявил, что правительство активно работает над завершением проекта железной дороги Чабахар и ее присоединением к железнодорожной сети страны. По его словам, этот железнодорожный путь вскоре будет соединен с международными коридорами.
Махаммад Джафар Каем Панах, посетив коридор «Север-Юг» в Чабахаре, заявил ИРНА о стратегической важности проекта железной дороги Чабахар. Он отметил, что «подключение этой трассы к национальной железнодорожной сети заложит основу для создания международного коридора».
Каем Панах добавил, что данный маршрут сможет транспортировать основные товары из порта Чабахар на север страны, а оттуда — на Кавказ, в Россию и Европу, что усилит роль Ирана в региональной и глобальной торговле.